Pyhä PohjoisExpress

Pyhän PohjoisExpress kääntöpyörän laakerivian takia kiinni alkaen 17.4.2023

Pyhän PohjoisExpress kääntöpyörän laakerivian takia kiinni alkaen 17.4.2023

Julkaistu 17.4.2023

Pyhän PohjoisExpress-tuolihissi on suljettuna alkaen 17.4.2023 yläasemalla ilmenneen kääntöpyörän laakerivian vuoksi. Kyseisen vian korjaaminen vaatii hissin kääntöpyörän irroittamisen, ja kuljettamisen konepajalle sekä takaisin tunturin huipulle. Tästä syystä laakerin korjaaminen kaudelle 22-23 ei valitettavasti ole enää mahdollista.

–Tuolihisseissä nämä viat ovat harvinaisia, mutta eivät tavattomia. Esimerkiksi Rukalla tällainen vika oli kymmenisen vuotta sitten etutuolihississä. Nyt Pyhällä rikkoutunut laakeri on uusittu hissin rakentamisen yhteydessä vuosi sitten, mistä syystä vika oli odottamaton, sanoo Rukan ja Pyhän hissitekniikasta vastaava johtaja Matti Parviainen.

Pohjoisrinteiden ankkuri on auki normaalisti kauden loppuun saakka. Pahoittelemme tapahtunutta ja toivotamme siitä huolimatta kaikille aurinkoista loppukautta sekä vappua tunturissa!