Winter nocturne–Talviyön lauluja

Mohammad Riazat, laulu
Maria Kluen, piano

Liput 25 €, lapset ja opiskelijat 20 €
Aika
21.12.2025 - 21.12.2025 19:00 - 20:15
Paikka
Revontulikappeli
Osoite

Kappelitie 2
98530 Pyhätunturi
Suomi

Keikat, konsertit, artistit
Winternocturne

Winter Nocturne - Talviyön lauluja

Kutsumme sinut pysähtymään keskelle talven hiljaisuutta, musiikin äärelle. Winter Nocturne on konsertti, jossa joulu ja talviyö kohtaavat — klassinen ja kevyempi musiikki punoutuvat yhteen kuin valot ja varjot lumisella maisemalla. Konsertissa esiintyy Mohammad Riazat, rovaniemeläistynyt laulaja, joka on hurmannut yleisön ilmeikkäällä äänellään ja menestyksellään The Voice of Finland 2025 -ohjelmassa. Pianistina kuullaan niin ikään Rovaniemellä asuvaa Maria Kluenia.

Ohjelmassa kuullaan kokoelma rakastettuja joululauluja ja talvisia säveliä eri puolilta maailmaa: The Christmas Song, Have Yourself a Merry Little Christmas, White Christmas ja Silent Night vievät kuulijan nostalgian ja rauhan tunnelmiin. Suomalaista talven kauneutta heijastavat Mökit nukkuu lumiset ja Maa on niin kaunis, jonka aikana yleisö saa halutessaan yhtyä yhteislauluun.

Illan ohjelmaan mahtuu myös harvinaisempia helmiä, kuten iranilainen Marde tanha sekä Schubertin ajaton Ave Maria. Konsertin nimen hengessä kuullaan myös nokturnoja, tuota romanttisen pianomusiikin hienostunutta sävellysmuotoa.

Winter Nocturne — konsertti, jossa musiikki johdattaa kuulijan hiljentymään talven ja joulun rauhaan.