Opastettu pilkkiretki Kemijoelle tai Pyhäjärvelle

3 h
Alkaen 90.00€
Koe pilkkikalastusretki Lapin talvisissa maisemissa. Matkustamme autolla läheiselle jäätyneelle järvelle tai joelle, jossa opit kairaamaan reiän jäähän ja kokeilet pilkkimistä itse. Nauti hiljaisesta luonnosta ja lämpimistä juomista. Sopii kaikenikäisille – aiempaa kalastuskokemusta ei tarvita.
Päivämäärät
30.11.2026 - 10.04.2027
Viikonpäivät
Ma, Ke, To
Aika
09:30 - 12:30
Paikka
Pyhä Safaris
Osoite

Sädetie 1
98530 Pyhätunturi
Suomi

Koe perinteinen pilkkikalastusretki Lapin rauhallisissa talvimaisemissa jäätyneellä järvellä tai joella. Tavattuasi kalastusoppaan ja valmisteltuanne tarvittavat välineet siirrymme autolla kalastuspaikalle.

Oppaasi tutustuttaa sinut pilkkikalastuksen perusteisiin ja kertoo pohjoisen luonnosta sekä näissä vesissä elävistä kalalajeista. Opit kairaamaan turvallisesti reiän jäähän perinteisellä jääkairalla ja käyttämään kalastusvälineitä ennen kuin pääset kokeilemaan pilkkimistä itse.

Tämä rauhallinen ulkoiluaktiviteetti sopii kaikenikäisille ja tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden oppia perinteinen pohjoinen kalastusmenetelmä sekä nauttia Lapin talvisesta luonnosta.

Hintaan sisältyy

  • Kuljetukset kalastuspaikalle ja takaisin
  • Ammattitaitoinen opas suomi/eng
  • Pilkkikalastusvälineet (jääkaira, pilkkivavat ja syötit)
  • Talvivarusteet tarvittaessa
  • Lämpimät juomat
  • Turvallisuusohjeet ja opastus

Ohjelma

Saapuminen ja valmistautuminen

Saavuthan safaritalollemme 20 minuuttia ennen varattua aloitusaikaa. Täällä tapaat kalastusoppaan, saat tarvittaessa talvivarusteet ja hoidat mahdolliset jäljellä olevat maksut ennen lähtöä.

Kuljetus kalastuspaikalle

Matkustamme oppaan kanssa autolla jäätyneelle järvelle tai joelle, jota ympäröivät Lapin talviset maisemat.

Pilkkikalastus

Opas näyttää, kuinka jäähän kairataan reikä jääkairalla, ja kertoo kalastusvälineiden käytöstä. Opastuksen jälkeen pääset kokeilemaan pilkkimistä itse. Samalla opas kertoo alueesta ja paikallisista kalalajeista.

Paluu

Kalastuksen jälkeen palaamme autolla takaisin lähtöpaikalle.

Kokonaiskesto: noin 3 tuntia.

Kohokohdat

  • Koe perinteinen arktinen pilkkikalastus Lapin jäätyneellä järvellä tai joella
  • Kairaa itse reikä jäähän perinteisellä jääkairalla
  • Nauti rauhallisesta talvimaisemasta ja perinteisestä pohjoisesta ulkoiluaktiviteetista
  • Pienryhmäkokemus, johon sisältyvät kuljetukset ja välineet